Historické jádro Prahy o rozloze 866 hektarů bylo roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je plné pozlacených věží a kopulí kostelů a chrámů a snad i proto se mu říká „matička Praha“ nebo „stověžatá Praha“. Na území Prahy se nachází přes 2000 památkově chráněných objektů. Historické jádro zahrnuje unikátní prostředí Pražského hradu a Hradčan, odkud je krásný výhled na další chráněné čtvrti – Malou Stranu včetně Karlova mostu, Staré Město, Josefov (Židovské Město), Nové Město a Vyšehrad.

Pražský hrad je největší na světě – UNESCO V Praze

UNESCO V Praze

Procházka centrem Prahy je především pohledem do obrovské učebnice historických stavebních slohů. Panoramatu Prahy dominuje Pražský hrad, po celá staletí sídelní místo českých panovníků, které je jedním z nejkrásnějších a největších hradních komplexů na celém světě. Při jeho návštěvě nelze zapomenout na celou řadu památek, od jedinečné gotické katedrály sv. Víta s barokní špičkou kostelní věže přes Královský palác se slavnostním Vladislavským sálem, baziliku sv. Jiří, křivolakou Zlatou uličku, legendami opředenou Daliborku či skvostný letohrádek královny Anny.

Z Malé Strany do Starého Města – UNESCO V Praze

V podhradí se nachází malebná Malá Strana plná tajemných zákoutí, pamětihodných hostinců, slovutných kostelů a vznešených paláců, v nichž se i dnes rozhoduje o budoucnosti českých zemí, poněvadž zde sídlí Parlament České republiky. Světoznámou pražskou památkou je rovněž Karlův most, jeden z nejstarších českých mostů, který z Malé Strany směřuje do Starého Města. Jeho 16 oblouků se klene přes řeku Vltavu, která jako páteř probíhá celým městem. Po celém Karlově mostě je rozmístěno 30 soch a sousoší, z nichž nejznámější je ta svatého Jana Nepomuckého.

Na druhém, pravém, břehu Vltavy se nachází Staré Město. Místem setkávání zde po staletí bylo Staroměstské náměstí, jehož dominantou je Staroměstská radnice s unikátním orlojem, na kterém se každou celou hodinu objevuje postupně ve dvou okénkách 12 apoštolů. Atmosféru starého Židovského Města je možné nasát v Josefově, bývalé židovské čtvrti, jejíž vznik se datuje do 13. století a je spojena s celou řadou městských židovských legend.

Město postavené na zelené hoře – UNESCO V Praze

Jižním směrem od Starého Města, až za částí Nového Města a hlubokým Nuselským údolím, se nachází Vyšehrad, původní sídlo českých panovníků, které je dnes především místem odpočinku pro všechny Pražany. Ti se ale z ruchu velkoměsta ubírají i do jiných městských parků, například na svahy pod Pražským hradem do Petřínských sadů či do Riegrových a Havlíčkových sadů na Vinohradech, kde se v bývalé královské vinici i nadále podle staré královské tradice vyrábí víno.

Praha má právem pověst jednoho z nejkrásnějších měst k životu v celé Evropě.