Skála nad řekou se siluetou štíhlých věží je nedílnou součástí pražského panoramatu. Tajemný Vyšehrad je spojen se Starými pověstmi českými, které vypráví o kněžně Libuši, která předvídala budoucí slávu Prahy právě ze svého sídla na Vyšehradě. Odtud prý vyslala družinu k Přemyslu Oráči, zakladateli slavného panovnického rodu, z Vyšehradu prý provedl svůj legendární skok kůň Šemík.

Legendy z Vyšehradu vypovídají mnohé o začátcích přemyslovské vlády a z hradiště udělaly jedno z nejdůležitějších míst české státnosti.

Historie královské rezidence

Panování Vratislava II. otevřelo novou kapitolu v dějinách Vyšehradu. Kníže si v roce 1085 vybral Vyšehrad jako královské sídlo, posílil jeho opevnění a začal budovat palác pro české panovníky. Založil nový chrám, baziliku sv. Vavřince, rotundu sv. Martina a Vyšehradskou kapitulu.

Novou etapu odstartoval císař Karel IV., který Vyšehrad přestavěl v kamennou pevnost a připojil jej hradbami k Novému Městu. V 17. století se Vyšehrad přeměnil v barokní pevnost s vojenskou posádkou, o dvě století později byl kostel sv. Petra a Pavla přestavěn v novogotickém stylu a svoji podobu si zachoval dodnes.

 

Vyšehradský hřbitov a Slavín

Kromě historických památek je Vyšehrad turisty vyhledávaný i jako místo posledního odpočinku vynikajících Čechů. Hřbitov byl na konci 19. století obohacen o hrobku Slavín, kde jsou pohřbeni např. Alfons Mucha, Ema Destinnová, Jaroslav Vrchlický nebo Julius Zeyer. V jednotlivých hrobech pak leží Antonín Dvořák, Božena Němcová, Jan Neruda nebo Vlasta Burian.

Hřbitov, který je také unikátním místem funerálního umění, je pro veřejnost otevřený denně od 8 hodin. Více o hřbitově čtěte na stránce

Kouzelné pohledy na Prahu

Panoramatům, která nabízí Vyšehrad, se máloco vyrovná. Z hradeb uvidíte Pražský hrad, zaujme vás majestátnost řeky Vltavy a přesvědčíte se, proč se Praze říká stověžatá. Místo nabízí také dostatek místa pro rekraci a slouží jako jeden velký park s velkou možností občerstvení a několika dětskými hřišti. Je oblíbeným místem všech, kteří chtějí přímo v centru uniknout ruchu velkoměsta.